Illustrera 18-22 juni

Sommarkurs

Illustrera

Vill du bildsätta din berättelse! Du lär dig om bildberättandets historia och lär dig grunderna i illustration.

Tillbaka till sommarkurser

Kursen är inställd på grund av att kursledaren fick lämna återbud.

Kan man säga en sak i bilden och en annan i texten?

Vi kommer att ha olika ritövningar som är roliga och lättsamma, utomhus och inomhus och även pröva på stilleben och teckning. Vi går igenom tekniker som akvarell, flytande tusch, kol, pastel och collage.
Hur berättar man bäst med bild och text? Hur får man en bild att lyfta texten? Slutligen så kommer vi att göra egna illustrationer i valfri teknik och har du en egen berättelse som du vill bildsätta så tar du med den, annars kommer det att finnas en text som du kan bildsätta.

Kursledare är Julia Thorell som är utbildad grafisk formgivare och illustratör vid Konstfack och har hittills publicerat två serieromaner, fyra barnböcker och medverkat i tre antologier. Böckerna har getts ut i fem olika länder: Sverige, Norge, Danmark, Polen och Kina. Hon är verksam i Stockholm och håller även i kurser på ABF och frilansar som illustratör. ”Jag brinner för bildberättande som konstform, både för barn och vuxna!”

Kurstyp: Sommar/helg/veckokurs

Studietakt: 100%

Längd: 5 dagar

Ansök senast: Inställd.

Lediga platser: Inställd.

Kostnader: 5 615 kr inkl kost och logi

Studiestödsnivå (CSN): Ej studiestödsberättigad

Internat: Ja

Kurstid: 18-22 juni 2023

Kontakt: Cicci Hultqvist

Telefon: 0383-571 10
E-post: kortkurs@adelfors.nu